Emlékmű avatás és megemlékezés

Létrehozva: 2016. 10. 26.

„1956-os emlékmű a Bükk Kapujában” című KKETTKK-56P-02-0309 azonosító számú projekt keretében megvalósult emlékmű ünnepélyes átadására került sor a Nemzeti Összetartozás terén.

 

 


Felsőtárkány Község Önkormányzata évek óta tervezte az 1956-os forradalomhoz méltó emlékmű létrehozását a falu központjában a Nemzeti Összetartozás terén.

A projekt megvalósításával, lehetőségünk nyílt arra, hogy a Nemzeti Összetartozás terét méltóképpen megújítsuk, és új emlékhelyet alakítsunk ki.
A projekt megvalósításával a park központi részén a jelenlegi áteresz helyén elhelyezésre került az 1956-os emlékmű, melyen márványtábla jelzi a forradalom felsőtárkányi áldozatainak nevét.
Az emlékművet Vass Péter kőfaragó mester tervezte és készítette el helyben bányászott mészkőből. Az emlékmű megjelenésének tervezésében a felsőtárkányi áldozatok még élő családtagjai, az önkormányzat és a kőfaragó mester közösen vettek részt.
Az emlékmű építményéhez méltó környezet kialakítása során lefedtük a parkot kettészelő 20 m-es átereszt, mely a régi formájában nem tette lehetővé az új emlékmű elhelyezését. Az áteresz alatt vasbeton átereszcsővel biztosítottuk az esővíz lefolyását a patakba. Elbontottuk az áteresz fölötti fémhidat.
Az önkormányzati tulajdonú Nonprofit Kft. kivitelezésében elkészült az emlékmű fogadóalapját, 200 m2 díszkő burkolattal megújították a járdát és kialakították az emlékmű körülötti területet, magát a közparkot. Az emlékmű környezetében 1000 m2 felületen gyepesítést végeztünk és dísznövényeket telepítettünk.
A pályázat megvalósításával méltó emlékteret tudunk biztosítani településünk lakóinak és az ide látogatók számára. A projekt megvalósítása előtt a településen csak az Általános Iskolában volt megemlékezés az 1956-os forradalomról és szabadságharcról. Az új emlékhely kialakítása után lehetővé válik, hogy minden évben, rendszeresen, immár községi szinten tudjunk megemlékezni. Az emlékmű átadására 2016. október 23-án, a forradalom és szabadságharc 60. évfordulóján került sor a felsőtárkányi áldozatok családtagjainak és a település jelentős számú lakosságának a részvételével.
A beruházás megvalósuló elemei:
• A főtéri járda karbantartása 120 cm szélességben és 100 méter hosszban, párhuzamosan a 2505. számú főúttal, a járda mellett az útpadka és a vízelvezető folyóka kialakítása.
• Növényesítés, füvesítés párhuzamosan a járdával és az emlékmű körül.
• Árkok befedése az emlékmű helyén 1500X1500-as keretelemmel 25 m hosszan.
• A lefedett árokban acél védőcsőben fog történni a földkábel elhelyezése a közvilágítási hálózat elvezetése a közvilágítási oszlop kiváltása miatt (a terveket Sugár László okl. villamosmérnök tervezőtől megrendeltük illetve az ÉMÁSZ-nál folyamatban van az engedélyezés).
• A fedett árkon díszburkolattal járda épül 120 cm szélességben és 35 méter hosszban.
• Az árok feletti híd megszüntetésre került, amely eltakarta volna az emlékművet.
• Az emlékmű láthatóságát eltakaró szalagkorlát kibontásra és elszállításra került.
• A megemelt terepszint miatt új monolit betonhíd beépítése volt szükséges a régi vashíd helyére Fő út-Rákóczi Ferenc út összekötő szakaszra.
• A terepszint kiegyenlítése miatt 600 m3 földfeltöltés bedolgozása vált szükségessé.
• Az emlékmű mögötti patakmeder részt 30 méter hosszban ki kellett rézsüzni.
• Az emlékműnek egy 300 cm x 350 cm-es monolit vasaltbeton talapzatot kellett betonoznunk.
• A feleslegessé vált távközlési kábelekek bontását el kellett végezni, ezzel egyidejűleg elindult a földkábeles elhelyezés lehetőségének a tervezésée és a gazdasági-műszaki meghatározása a T-Com-nál (a légvezeték és az oszlopok földkábeles kiváltásának/áthelyezésének vizsgálata Molnár Péter T-Com Eger).
• Emlékmű beállítása került a talapzatra.
• Emlékmű felszentelése és az ünnepi koszorúzás 2016. október 23. napján történt.